در حالی که اجتناب از استرس های گاه به گاه دشوار است، باید بدانید استرس مزمن می تواند آسیب جدی به سلامت جسمی و روحی شما وارد کند. در واقع، ممکن است خطر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری قلبی و افسردگی را افزایش دهد. جالب اینجاست که برخی از غذاها و نوشیدنی ها ممکن است دارای کیفیت تسکین دهنده استرس باشند. در اینجا 6 ماده غذایی تسکین دهنده استرس برای افزودن به رژیم غذایی آورده شده است.

1- سیب زمینی شیرین

خوردن منابع کربوهیدرات کامل و غنی از مواد مغذی مانند سیب زمینی شیرین ممکن است به کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول کمک کند. اگرچه سطح کورتیزول به شدت تنظیم شده است، اما استرس مزمن می تواند منجر به اختلال عملکرد کورتیزول شود، که ممکن است باعث التهاب، درد و سایر عوارض جانبی در بدن شود. یک مطالعه 8 هفته ای در زنان دارای اضافه وزن نشان داد؛ کسانی که رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات کامل و غنی از مواد مغذی مصرف می کنند، به طور قابل توجهی سطح کورتیزول بزاقی کمتری نسبت به افرادی که از یک رژیم استاندارد با کربوهیدرات تصفیه شده پیروی می کنند، دارند.

2- تخم مرغ

تخم مرغ ها به دلیل مشخصات مغذی چشمگیر، اغلب به عنوان مولتی ویتامین طبیعت شناخته می شوند. تخم مرغ های کامل مملو از ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و آنتی اکسیدان های مورد نیاز برای پاسخ به استرس سالم هستند. تخم مرغ کامل به ویژه از نظر کولین غنی است، در تحقیقات نشان داده شده است که کولین نقش مهمی در سلامت مغز دارد و ممکن است بدن را در برابر استرس محافظت کند. تحقیقات خاطرنشان می کنند که مکمل های کولین به استرس کمک کرده و روحیه را تقویت می کنند.

6 ماده ی غذایی عالی برای کمک به کاهش استرس

3- ماهی های چرب

ماهی های چرب مانند ماهی خال مخالی، شاه ماهی، ماهی آزاد و ساردین فوق العاده غنی از چربی های امگا 3 و ویتامین D هستند، مواد مغذی که نشان داده شده اند به کاهش سطح استرس و بهبود خلق و خو کمک می کنند. امگا 3 نه تنها برای سلامت مغز و روحیه ضروری است بلکه به بدن شما کمک کند تا استرس را کنترل کند. ویتامین D همچنین نقش مهمی در سلامت روان و تنظیم استرس دارد.

4- جعفری

جعفری یک گیاه مغذی است که مملو از آنتی اکسیدان است؛ ترکیباتی که مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد را خنثی می کنند و از استرس اکسیداتیو محافظت می کنند. استرس اکسیداتیو با بسیاری از بیماری ها همراه است، از جمله اختلالات بهداشت روان مانند افسردگی و اضطراب می توان اشاره کرد. مطالعات نشان می دهد که یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان می تواند به جلوگیری از استرس و اضطراب کمک کند. آنتی اکسیدان ها همچنین می توانند به کاهش التهاب کمک کنند، که اغلب در کسانی که استرس مزمن دارند، التهاب زیاد است. جعفری به ویژه سرشار از کاروتنوئیدها، فلاونوئیدها و روغن های فرار است که همه آنها دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی هستند.

6 ماده ی غذایی عالی برای کمک به کاهش استرس

5- سیر

سیر سرشار از ترکیبات گوگردی است که به افزایش سطح گلوتاتیون کمک می کند. این آنتی اکسیدان بخشی از اولین خط دفاعی بدن شما در برابر استرس است. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که سیر به مبارزه با استرس و کاهش علائم اضطراب و افسردگی کمک می کند.

6- کلم بروکلی

سبزیجات مانند کلم بروکلی به دلیل مزایای سلامتی مشهور هستند. یک رژیم غذایی غنی از سبزیجات ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان ها، بیماری های قلبی و اختلالات بهداشت روان مانند افسردگی را کاهش دهد. سبزیجات مانند کلم بروکلی یکی از متمرکزترین منابع غذایی برخی از مواد مغذی است؛ از جمله منیزیم، ویتامین C و فولات که برای مقابله با علائم افسردگی ثابت شده است. کلم بروکلی همچنین سرشار از سولفورافان است، یک ترکیب گوگردی که دارای ویژگی های محافظت در برابر نورون است و ممکن است اثرات آرامبخش و ضد افسردگی ایجاد کند.