ریزش مو دلایل زیادی دارد و می تواند بزرگسالان و کودکان را از هر جنسیت تحت تأثیر قرار دهد. ریزش مو فقط به دلیل طاسی الگوی مردانه (ژنتیک) ایجاد نمی شود؛ بلکه ممکن است به دلیل کمبود مواد مغذی ایجاد شود. وقتی آهن کافی ندارید، بدن نمی تواند هموگلوبین خون تولید کند. هموگلوبین اکسیژن را برای رشد و ترمیم سلول های بدن شما، از جمله سلول های تحریک کننده رشد مو، حمل می کند.

رابطه کمبود آهن و ریزش مو

چرا کمبود آهن باعث ریزش مو می شود؟

ریزش مو، به دلیل کمبود آهن مانند ریزش موی مردانه و زنانه است. یک مطالعه منبع معتبر منتشر شده در مجله علوم پزشکی کره نشان داد که آهن نه تنها می تواند در ریزش مو نقش داشته باشد، بلکه باعث ریزش مو به روشی مشابه طاسی ژنتیکی مردانه و زنانه می شود. اگر دچار ریزش مو شده اید، ممکن است در هنگام دوش گرفتن و یا برس زدن موهای خود، بیش از حد معمول مو مشاهده کنید. در موارد پیشرفته تر، ممکن است لکه های کچلی در پوست سر خود مشاهده کنید.

کمبود آهن و ریزش مو را چگونه درمان کنید؟

در اکثر موارد ریزش مو مربوط به کمبود آهن دائمی نیست. بهترین راه برای درمان ریزش مو، رفع علت اصلی این مشکل است. اگر فکر می کنید ریزش مو مربوط به کمبود آهن است، برای اندازه گیری سطح آهن با پزشک مشورت کنید. به احتمال زیاد پزشک آزمایش خون فریتین را تجویز می کند، که سطح پروتئینی به نام فریتین را که به ذخیره آهن کمک می کند اندازه گیری می کند.

اگر نتایج آزمایش شما سطح آهن پایین را نشان دهد، می توانید آن را با مکمل های آهن درمان کنید. ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی آهن اضافی، تغییر دفع داشته باشید، بنابراین اگر مستعد ناراحتی معده هستید، به پزشک خود بگویید.

رشد مجدد مو

مردم در سراسر جهان سالانه کلی هزینه صرف محصولات برای درمان ریزش مو می کنند و تخمین زده شده است که حدود 99 درصد از این محصولات کار نمی کنند. به درمان های توصیه شده توسط سازمان غذا و دارو و متخصصان پزشکی پایبند باشید:

ماینوکسیدیل (روگاین): شما از این مایع محبوب بدون نسخه مانند شامپو می توانید استفاده کنید، شما آن را روزی دو بار به پوست سر خود می مالید تا رشد مو را افزایش داده و از ریزش بیشتر مو جلوگیری کنید. اثرات Rogaine حدود 16 هفته طول می کشد و پس از آن زمان سرعت رشد ممکن است کند شود. با این حال، می توانید بعد از 16 هفته آن را ادامه دهید تا از مزایای اضافی آن بهره مند شوید.

فیناستراید (Propecia): فقط برای مردان به صورت قرص در دسترس است، ریزش مو را کند می کند و برای برخی از مردان رشد مجدد مو را تحریک می کند.

جراحی: اگرچه جراحی رشد مجدد ایجاد نمی کند، اما گزینه ای است که برای کسانی که ریزش دائمی مو دارند توصیه می شود. جراحی کاشت و ترمیم مو شامل برداشتن پلاک های کوچکی از پوست است که حاوی مو است و کاشت آنها در مناطق طاسی سر شما صورت می گیرد.

آیا می توانید از کمبود آهن و ریزش مو جلوگیری کنید؟

  • برای جلوگیری از ریزش مو در آینده، باید: یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید. حتما غذاهای غنی از آهن مانند اسفناج، نخود فرنگی، پروتئین های بدون چربی – مانند ماهی و میوه های خشک را مصرف کنید.
  • غذاهای سرشار از ویتامین C را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این غذاها به بدن شما اجازه می دهند آهن را به روش کارآمدتری جذب کند. حتماً بیشتر پرتقال، توت فرنگی، خربزه، کلم بروکلی و گوجه فرنگی بخورید.
  • موهای خود را پایین بکشید، بستن محکم آن در بند می تواند منجر به شکستگی و ریزش مو شود. با شال و کلاه از موهای خود در برابر عناصر محافظت کنید. در روزهای استثنایی آفتابی و باد، موهای خود را پوشیده نگه دارید.
  • موهای خود را به آرامی برس بزنید و بشویید، ملایم بودن می تواند به شما کمک کند در حین نگهداری معمول از کشیدن موهای زائد جلوگیری کنید.
  • استفاده از مواد شیمیایی و رنگ مو خودداری کنید، اگر از مواد شیمیایی و رنگ مو استفاده می کنید، از یک متخصص آموزش دیده کمک یا راهنمایی بگیرید.
  • از تجهیزات مبتنی بر حرارت مانند سشوار و مو پیچ خودداری کنید، اگر باید از آنها استفاده کنید، یک لایه محافظتی با ژل یا موس محافظ مو اضافه کنید، که می توانید آن را از داروخانه ها خریداری کنید.