طی چند دهه گذشته، چاقی به یک مشکل بهداشتی قابل توجه تبدیل شده است. با وجود افزایش روز افزون چاقی در جهان، روش های زیادی برای جلوگیری از چاقی در کودکان و بزرگسالان وجود دارد. در این مطلب ما چاقی در کودکان را بررسی خواهیم کرد، همچنین اینکه چگونه می توان از چاقی در کودکان جلوگیری کرد؟

پیشگیری از چاقی برای کودکان

پیشگیری از چاقی از سنین پایین آغاز می شود. مهم این است که به کودکان کمک کنید بدون داشتن تمرکز روی مقیاس، وزن سالم را حفظ کنند. برای پیشگیری از چاقی در کودکان بهتر است موارد زیرا رعایت کنید:

1-در صورت امکان به نوزادان شیر دهید

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که شیردهی با کاهش خطر چاقی کودکان ارتباط مستقیمی دارد.

2-به کودکان در حال رشد، اندازه های مناسب غذا دهید

کارشناسان توضیح می دهند که کودکان نوپا به مقدار زیادی غذا احتیاج ندارند. از سنین 1 تا 3 سالگی، هر 2/5 سانتی متر قد باید تقریباً 40 کالری دریافتی غذا داشته باشند. بیشتر از این مقدار سبب چاقی در کودک می شود، پس باید مراقب کالری مصرفی روزانه کودک خود باشید.

3-کودک را تشویق به خوردن غذاهای سالم کنید

کودک خود را تشویق کنید تا انواع مختلف میوه ها، سبزیجات و پروتئین ها را از سنین پایین امتحان کند. هرچه سنشان بیشتر می شود، احتمال دارد این غذاهای سالم را در رژیم غذایی خود را بیشتر بگنجانند.

4-به عنوان یک خانواده غذاهای سالم بخورید

تغییر عادت های غذایی به عنوان یک خانواده به کودکان این امکان را می دهد که از همان اوایل غذا خوردن سالم را تجربه کنند. این کار ادامه کار در بزرگسالی را برای عادت های خوب غذایی برای آنها آسان می کند.

5-غذا خوردن را به آرامی و فقط در هنگام گرسنگی تشویق کنید

اگر در هر زمان از روز غذا بخورید، پرخوری ممکن است اتفاق بیفتد. این سوخت اضافی در نهایت به عنوان چربی بدن ذخیره می شود و می تواند منجر به چاقی شود. کودک خود را تشویق کنید فقط هنگام گرسنگی غذا بخورد و برای هضم بهتر به آرامی غذا بخورد.

6-غذاهای ناسالم را در خانه محدود کنید

اگر غذاهای ناسالم وارد خانه کنید، ممکن است کودک شما بیشتر بخورد. سعی کنید یخچال و فریزر را با غذاهای سالم پر کنید و در عوض میان وعده های کم کالری را در طول روز برای کودک خود در نظر بگیرید.

چگونه می توان از چاقی در کودکان جلوگیری کرد؟

7-فعالیت بدنی سرگرم کننده و مهیج را در کودک خود بگنجانید

سازمان بهداشت جهانی (WHO) به کودکان و نوجوانان توصیه می کند روزانه حداقل 60 دقیقه از وقت خود را به فعالیت بدنی اختصاص دهند. فعالیت های جسمی سرگرم کننده شامل بازیها، ورزشها، کلاس های بدنسازی یا حتی کارهای بیرونی می توانند انجام دهند.

8-زمان تماشا برنامه، کودک خود را محدود کنید

وقت بیشتر صرف نشستن مقابل صفحه به معنای زمان کمتری برای فعالیت بدنی و خواب خوب است. از آنجا که ورزش و خواب در داشتن یک وزن سالم نقش دارند، بنابراین تشویق این فعالیت ها از طریق رایانه یا تلویزیون ضروری است.

9-مطمئن شوید همه خواب کافی دارند

تحقیقات نشان می دهد که هم کودکان و هم بزرگسالان که خواب کافی ندارند ممکن است وزن بیشتری داشته باشند. پس باید مراقب باشید که کودک شما در شبانه روز خواب کافی داشته باشد.

10-بدانید کودک شما در خارج از خانه چه می خورد

چه در مدرسه، چه با دوستان و یا در حالی که بچه های دیگر نگهداری می کنید، کودکان فرصت های زیادی برای خوردن غذاهای ناسالم در خارج از خانه دارند. شما همیشه نمی توانید برای نظارت بر میزان خوردن آنها آنجا باشید، اما با پرسیدن می تواند به شما کمک کند.