وقتی حالتان خوب نیست، ممکن است وسوسه بشوید که برای بالا بردن روحیه خود به غذا روی بیاورید. با این حال، خوراکی های شیرین و پرکالری که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند عواقب منفی در سلامت بدن شما به دنبال دارند. بنابراین، ممکن است از خود بپرسید که آیا غذاهای سالم می توانند روحیه شما را بهبود ببخشند؟

اخیراً، تحقیقاتی در مورد رابطه بین تغذیه و سلامت روان در حال بررسی است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که خلق و خوی می تواند تحت تأثیر بسیاری از عوامل مانند استرس، محیط، کم خوابی، ژنتیک، اختلالات خلقی و کمبودهای تغذیه ای باشد. بنابراین، تعیین دقیق اینکه آیا غذا می تواند روحیه شما را بالا ببرد دشوار است. با این وجود، مشخص شده است که برخی از غذاها باعث بهبود سلامت مغز و انواع خاصی از اختلالات خلقی می شوند. در اینجا 5 ماده غذایی سالم وجود دارد که ممکن است روحیه شما را تقویت کنند.

5 غذای سالم که روحیه شما را بالا می برند

1. ماهی های چرب

اسیدهای چرب امگا 3 گروهی از چربی های ضروری است که شما باید از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنید زیرا بدن شما به تنهایی نمی تواند آنها را تولید کند. ماهی های چرب مانند ماهی آزاد و ماهی آلباکور سرشار از دو نوع امگا 3 هستند، اسید دوکوزا هگزانوئیک (DHA) و اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) – که با سطوح پایین تر افسردگی ارتباط دارند. امگا 3 به سیالیت غشای سلولی مغز شما کمک می کند و به نظر می رسد نقش مهمی در رشد مغز و سیگنالینگ سلولی دارد. به طور کلی ماهی های چرب مانند ماهی آزاد سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند، که ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را کاهش دهد.

2. شکلات تلخ

شکلات سرشار از بسیاری از ترکیبات تقویت کننده روحیه است. قند آن ممکن است باعث بهبود خلق و خو شود زیرا منبع سریع سوخت مغز شماست. علاوه بر این، ممکن است مجموعه ای از ترکیبات خوب مانند کافئین ، تئوبرومین و N- اسیل اتانول آمین را آزاد کند، ماده ای از نظر شیمیایی مشابه کانابینوئیدها که با بهبود خلق و خوی مرتبط است. این ماده دارای فلاونوئیدهای تقویت کننده سلامتی است، که نشان داده شده است جریان خون را در مغز شما را افزایش می دهد، التهاب را کاهش می دهد و سلامت مغز را افزایش می دهد ، همه اینها ممکن است از تنظیم خلق و خو پشتیبانی کنند.

3. موز

موز دارای ویتامین B6 زیادی است که به سنتز انتقال دهنده های عصبی احساس خوبی مانند دوپامین و سروتونین کمک می کند. علاوه بر این، یک موز بزرگ (136 گرم) 16 گرم قند و 3.5 گرم فیبر را تأمین می کند. هنگامی که با فیبر جفت می شود، قند به آرامی در جریان خون شما آزاد می شود، که باعث می شود سطح قند خون پایدار باشد و کنترل بهتری داشته باشید. سطح قند خون که خیلی کم باشد ممکن است منجر به تحریک پذیری و تغییرات خلقی شود.

4. جو دوسر

جو دوسر یک دانه کامل است که می تواند روحیه شما را در تمام صبح حفظ کند. می توانید از آنها به اشکال مختلفی لذت ببرید، مانند جو دو سر، بلغور جو دوسر، موسلی و گرانولا، آنها منبع عالی فیبر هستند و 8 گرم از آن ها در یک فنجان به صورت خام (81 گرم فیبر) را فراهم می کنند. فیبر به کاهش هضم کربوهیدرات کمک می کند و به شما اجازه می دهد قند به تدریج در جریان خون جریان یابد تا سطح انرژی شما ثابت بماند.

در یک مطالعه، کسانی که 5، 6 گرم فیبر در وعده صبحانه مصرف کردند، خلق و خو و سطح انرژی بهتری را گزارش کردند. این امر به میزان قند خون پایدارتر نسبت داده می شود، که برای کنترل تغییرات خلقی و تحریک پذیری مهم است. اگرچه سایر منابع غلات سبوس دار می توانند این تأثیر را داشته باشند، اما جو دوسر منبع بزرگی از آهن است.

5. آجیل و دانه ها

سرشار از پروتئین های گیاهی، چربی های سالم و فیبر هستند. علاوه بر این، آنها تریپتوفان، اسید آمینه مسئول تولید سروتونین تقویت کننده خلق و خو را فراهم می کنند. بادام، بادام هندی، بادام زمینی،  گردو و همچنین کدو تنبل، کنجد و دانه های آفتابگردان، منابع بسیار خوبی هستند. علاوه بر این، آجیل و دانه ها یکی از اجزای اصلی رژیم های MIND و مدیترانه ای هستند که ممکن است از مغز سالم پشتیبانی کنند. یک مطالعه 10 ساله در 15980 نفر، مصرف متوسط ​​آجیل را با 23٪ کاهش خطر افسردگی مرتبط دانست.