شکلات تلخ، اغلب به عنوان یک ماده غذایی سالم در بین مردم مورد استقبال قرار می گیرد. در حقیقت، شکلات تلخ مزایای سلامتی بسیاری دارد؛ از جمله به بهبود سلامت قلب، کاهش التهاب و افزایش عملکرد مغز کمک می کند. به دلیل ارزش غذایی فوق العاده ای که دارد، بسیاری از مردم به دنبال این موضوع هستند که آیا شکلات تلخ می تواند به کاهش وزن کمک کند یا خیر؟

در این مطلب به بررسی دقیق تر می پردازیم که آیا شکلات تلخ سبب لاغری می شود یا خیر؟

آیا شکلات تلخ سبب لاغری می شود؟

مزایای بالقوه شکلات تلخ

شکلات تلخ، ممکن است چندین مزیت بالقوه در مورد کاهش وزن داشته باشد. این ماده غذایی فوق العاده حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد، برخی تحقیقات نشان می دهد که شکلات تلخ می تواند به بهبود حساسیت بدن شما به انسولین کمک کند، هورمونی که مسئول خروج قند از جریان خون و سلول های شماست و در آنجا می توان از آن برای انرژی استفاده کرد. این می تواند به کاهش سطح انسولین در خون کمک کند، که ممکن است با افزایش کاهش وزن و کاهش ذخیره چربی همراه باشد.

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما برخی مطالعات کوچک نیز نشان داده اند که شکلات تلخ ممکن است به بهبود کنترل قند خون کمک کند. این ممکن است به جلوگیری از جهش و سقوط در سطح قند خون کمک کند، که می تواند منجر به علائمی مانند افزایش گرسنگی شود. گرسنگی و اشتها را کاهش می دهد مطالعات نشان می دهد که شکلات تلخ ممکن است هوس را کاهش داده و احساس سیری را تقویت کند، که ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

در یک مطالعه بر روی 12 زن نشان داد، بوییدن و خوردن شکلات تلخ باعث کاهش اشتها و کاهش سطح گرلین، هورمون تحریک کننده گرسنگی می شود. افراد بعد از خوردن شکلات تلخ احساس گرسنگی کمتر و سیری بیشتری داشتند. علاوه بر این، آنها همچنین در وعده غذایی بعدی 17 درصد کالری کمتری مصرف کردند.

آیا شکلات تلخ سبب لاغری می شود؟

شکلات تلخ روحیه را افزایش می دهد

چندین مطالعه نشان داده است که شکلات تلخ ممکن است به طور مثبتی بر سلامت روان و خلق و خوی شما تأثیر بگذارد، که می توانید اطمینان حاصل کنید که بهترین احساس را برای کمک به کاهش وزن دارید. طبق یک مطالعه بر روی 13،626 نفر، کسانی که مقادیر بیشتری شکلات تلخ مصرف کرده اند نسبت به افرادی که به طور منظم شکلات تلخ مصرف نمی کنند، 57٪ شانس کمتری از علائم افسردگی را دارند.

در یک مطالعه کوچک دیگر، خوردن روزانه 1.5 اونس (40 گرم) شکلات تلخ باعث کاهش استرس در زنان بیش از 2 هفته می شود. علاوه بر این، در یک مطالعه دیگر بر روی 72 بزرگسال نشان داد که مصرف یک نوشیدنی شکلات تلخ به مدت 30 روز منجر به افزایش احساس آرامش و رضایت از خود ارزیابی می شود.

شکلات تلخ ممکن است از طریق مکانیسم های مختلفی از جمله بهبود حساسیت به انسولین، کاهش گرسنگی و اشتها و تقویت خلق و خو به کاهش وزن کمک کند. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که شکلات تلخ همچنین کالری و چربی زیادی دارد و بسیاری از انواع مختلف آن حاوی مقادیر زیادی قند اضافه شده هستند. به همین دلیل، بهترین کار این است که محصولات با کیفیت بالا را انتخاب کنید که دارای قند کم اضافه شده و حداقل 70٪ کاکائو داشته باشند و همچنین به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی کاملاً مناسب از آن لذت ببرید. شکلات تلخ مملو از مواد مغذی است که می تواند بر سلامتی شما تأثیر مثبت بسیاری بگذارد.