سیب یکی از محبوب ترین و پر خاصیت ترین میوه هاست. سیب فوق العاده برای شما مفید است و خوردن آن از بیماری های مهم از جمله دیابت و سرطان جلوگیری می کند. علاوه بر این، محتوای فیبر محلول آن ممکن است باعث کاهش وزن و سلامت روده شود.

در اینجا 5 فایده چشمگیر سیب برای سلامتی آورده شده است.

فواید خوردن سیب

1. سیب ها مقوی هستند

یک سیب متوسط ​ با قطر حدود 3 اینچ (7.6 سانتی متر) برابر با 1.5 فنجان میوه است. روزانه دو فنجان میوه در رژیم 2000 کالری توصیه می شود. یک سیب متوسط ​​6.4 اونس یا 182 گرم مواد مغذی زیر را ارائه می دهد:

  • کالری: 95
  • کربوهیدرات: 25 گرم
  • فیبر: 4 گرم
  • ویتامین سی: 14% میزان مصرف روزانه
  • پتاسیم: 6٪
  • ویتامین کا: 5%

علاوه بر این، همین وعده 2 تا 4٪ از RDI را برای منگنز، مس و ویتامین های A ، E ، B1 ، B2 و B6 تأمین می کند؛ سیب همچنین منبع غنی از پلی فنول است.

2. سیب می تواند برای کاهش وزن مفید باشد

سیب سرشار از فیبر و آب است؛ در یک مطالعه نشان داده شد، افرادی که قبل از غذا خلال سیب می خوردند احساس سیری بیشتری نسبت به کسانی داشتند که از سس سیب، آب سیب یا هیچ محصول سیبی استفاده نمی کردند. در همان مطالعه، کسانی که وعده غذایی خود را با برش های سیب آغاز کردند نیز به طور متوسط ​​200 کالری کمتر از کسانی که این کار را نکردند مصرف کردند.

در مطالعه 10 هفته ای دیگر بر روی 50 زن دارای اضافه وزن، شرکت کنندگانی که سیب خورده بودند به طور متوسط ​​2 پوند (1 کیلوگرم) وزن کم کرده و در مجموع کالری کمتری مصرف کردند، در مقایسه با کسانی که از کلوچه جو دوسر با کالری و فیبر مشابه استفاده می کردند. برخی از ترکیبات طبیعی موجود در سیب ممکن است باعث کاهش وزن شوند.

3. سیب برای قلب شما مفید است

سیب ها با خطر کمتری از بیماری های قلبی مرتبط هستند. یک دلیل ممکن است این باشد که سیب حاوی فیبر محلول است؛ نوعی که می تواند به کاهش سطح کلسترول خون کمک کند. آنها همچنین حاوی پلی فنول هستند که دارای اثرات آنتی اکسیدانی هستند. یکی از این پلی فنول ها، فلاونوئید اپی کاتچین است که ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

تجزیه و تحلیل مطالعات نشان داد که مصرف زیاد فلاونوئیدها با 20٪ خطر ابتلا به سکته مغزی مرتبط است. فلاونوئیدها می توانند با کاهش فشار خون، کاهش اکسیداسیون LDL “بد” و عمل به عنوان آنتی اکسیدان، از بیماری قلبی جلوگیری کنند. به ازای مصرف هر 25 گرم – حدود 1/5 فنجان برش سیب – خطر سکته مغزی 9٪ کاهش می یابد.

4. خطر ابتلا به بیماری دیابت را کاهش می دهد

چندین مطالعه نشان داده است که خوردن سیب افراد را با خطر کمتری از ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط دانسته است. در یک مطالعه بزرگ، خوردن یک سیب در روز با 28٪ کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در مقایسه با عدم خوردن سیب مرتبط بود. حتی خوردن فقط چند عدد سیب در هفته نیز اثر محافظتی مشابه داشت. این احتمال وجود دارد که پلی فنول های سیب از آسیب بافت به سلولهای بتا در پانکراس شما جلوگیری کنند. سلولهای بتا انسولین در بدن شما تولید می کنند و اغلب در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 آسیب می بینند.

5. اثرات پری بیوتیک داشته و باکتریهای خوب روده را تقویت کنند

سیب حاوی پکتین است، نوعی فیبر که به عنوان پروبیوتیک عمل می کند. این بدان معنی است که باکتری های خوب روده شما را تغذیه می کند. روده کوچک شما هنگام هضم فیبر را جذب نمی کند. در عوض، به روده بزرگ شما می رود، جایی که می تواند رشد باکتری های خوب را تقویت کند. همچنین به ترکیبات مفید دیگری تبدیل می شود که در بدن شما گردش می کنند.