روغن نارگیل در چند سال اخیر در بین مردم بسیار محبوب شده است، خیلی از کارشناسان مدعی شده اند که روغن نارگیل می تواند به سلامت بدن، از کاهش وزن تا کاهش سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر بسیار کمک کند. در همین راستا بسیاری از تولیدکنندگان شروع به استفاده از روغن نارگیل در محصولات بسته بندی شده کرده اند و بسیاری از مردم از آن برای پخت و پز استفاده می کنند. بسیاری از محصولات مانند غذاهای سرخ شده، شیرینی ها، شامپوها، قهوه، اسموتی ها حاوی روغن نارگیل هستند. در این مطلب خواهیم گفت، چه چیزهایی درباره روغن نارگیل باید دانست؟

چه چیزهایی درباره روغن نارگیل باید دانست؟

در ژوئیه 2016، نتایج یک نظرسنجی در ایالات متحده نشان داد که 72٪ از مردم معتقد بودند که روغن نارگیل مفید است، اما تنها 37٪ از متخصصان تغذیه با این نظر موافق هستند. روغن نارگیل حاوی بیش از 80٪ چربی اشباع شده است؛ برخی از متخصصان چربی های اشباع شده را با بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری ها مرتبط دانسته اند.

اگر قرار است روغن نارگیل را به عنوان ماده اصلی رژیم غذایی خود قرار دهید، باید مزایای احتمالی این روغن را به خوبی بشناسید.

افزایش کلسترول خوب

دو نوع کلسترول وجود دارد: لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول خوب و لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد. به نظر می رسد HDL به کاهش سطح LDL کمک می کند و سطح بالای HDL ممکن است به تقویت سلامت قلب و عروق کمک کند. برخی از محققان استدلال کرده اند که تری گلیسیریدهای با زنجیره متوسط ​​(MCTs) ، یک جز در روغن نارگیل، ممکن است به افزایش سطح کلسترول خوب کمک کند.

کاهش استرس

روغن نارگیل خاصیت آنتی اکسیدانی دارد؛ محققان معتقدند که روغن نارگیل بکر می تواند در درمان انواع افسردگی مفید باشد.

موهای براق

برخی افراد برای افزایش درخشش و محافظت از آن در برابر آسیب، روغن نارگیل را به موهای خود می زنند. ممکن است بهتر از روغن های معدنی به پوست سر نفوذ کند.

پوست سالم

استفاده از عصاره نارگیل بر روی پوست انسان ممکن است عملکردهای محافظتی آن را افزایش داده و اثر ضد التهابی داشته باشد. برخی از غذاها ممکن است به تقویت سلامت پوست کمک کنند.

کاهش وزن

در یک مطالعه، مقایسه دو محصول نشان داد که روغن نارگیل کمتر باعث تحریک دیابت و افزایش وزن در موش ها می شود. برخی این را تفسیر کرده اند به این معنی که روغن نارگیل می تواند به افراد در کاهش وزن کمک کند. یکی از دلایلی که افزایش وزن رخ می دهد این است که افراد کالری بیشتری از آنچه برای انرژی مصرف می کنند می خورند. تمام غذاها و روغن های پرچرب کالری زیادی دارند. یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل ، به وزن 13.6 گرم (گرم) حاوی 121 کالری است که بیشتر از گوشت خوک و کره و کمی کمتر از روغن آفتابگردان است.

  • 1 قاشق روغن نارگیل حاوی: 121 کالری
  • 0 گرم پروتئین
  • 13.5 گرم چربی که 11.2 گرم آن اشباع است
  • 0 میلی گرم کلسترول

روغن نارگیل حاوی ویتامین E است، اما فاقد فیبر است و ویتامین ها یا مواد معدنی کمتری دارد. روغن نارگیل تقریباً 100٪ چربی است که بیشتر آن چربی اشباع شده است. با این حال، ساختار چربی در روغن نارگیل با بسیاری از محصولات حیوانی، که عمدتا از اسیدهای چرب زنجیره بلند تشکیل شده اند، متفاوت است. روغن نارگیل در MCT زیاد است. تبدیل این ماده برای بدن به چربی ذخیره شده سخت تر و سوختن آن نسبت به تری گلیسیریدهای با زنجیره بلند (LCT) آسان تر است. طرفداران روغن نارگیل بسیاری از مزایای آن را ناشی از محتوای بالای MCT می دانند.

خاصیت همه روغن های نارگیل یکسان نیستند و تأثیر آن بر سلامتی بسته به نوع آن متفاوت است. به طور کلی، هرچه غذای کمتر فرآوری شده باشد، احتمال فواید آن برای سلامتی بیشتر است و احتمالاً همین مسئله در مورد روغن نارگیل نیز صادق است. روغن نارگیل بسیار بکر از میوه نارگیل های تازه و بالغ حاصل می شود،  افرادی که استفاده از روغن نارگیل را انتخاب می کنند باید کمترین نوع فرآوری شده را انتخاب کنند.