چین و چروک، که به آن ریتیدها نیز گفته می شود، چین هایی در پوست شما است که به دلایل زیادی به وجود می آیند. با افزایش سن، پوست پروتئین های کلاژن و الاستین کمتری تولید می کند. این باعث نازک شدن پوست و مقاومت کم در برابر آسیب می شود. قرار گرفتن در معرض محیط، کمبود آب بدن و سموم همه باعث می شود صورت شما دچار چین و چروک های برجسته شود. چین و چروک ها بخشی طبیعی از پیر شدن هستند و هیچ دلیلی برای ترس از ایجاد آنها وجود ندارد. اما اگر می خواهید علائم پیری را در صورت خود کاهش دهید، روش های طبیعی برای انجام این کار وجود دارد.

چگونه می توان از چین و چروک خلاص شد؟

1. ضد آفتاب بزنید

اکثر مردم می دانند که استفاده از کرم ضد آفتاب، با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) بیش از 30 ،می تواند به جلوگیری از سرطان پوست کمک کند. یک مطالعه 2013 منبع معتبر در Annals of Internal Medicine نشان داد که ضد آفتاب به تأخیر در علائم پیری نیز کمک می کند. در حالی که احتمالاً قبلاً برای ساحل از کرم ضد آفتاب استفاده کرده اید، اما بهتر است بدانید استفاده از کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده روی صورت هر روز عادتی است که برای سلامتی پوست در طولانی مدت مفید است.

2. مصرف قند خود را محدود کنید

قند موجود در بدن فرآیندی به نام گلیکاسیون را ایجاد می کند و محصولات نهایی پیشرفته گلیکسی (به نام AGEs) منبع خوبی برای پوست شما نیستند. سنین بالا کلاژن موجود در بدن شما را تجزیه می کند و با گذشت زمان پیرتر به نظر می رسید. محدود کردن مصرف قند و غذاهای غنی از روغن به شما کمک می کند شکل جوان خود را حفظ کند.

3. سیگار کشیدن را قطع کنید

سیگار کشیدن به دلایل زیادی برای سلامتی شما مضر است، اما بسیاری از مردم نمی دانند که می تواند صورت شما را زودتر پیر کند. یک مطالعه چهره 79 جفت دوقلوی یکسان را مقایسه کرد که در آن یکی عادت به سیگار کشیدن داشت و دیگری نداشت. تفاوت های چشمگیر در سنین آنها روشن ساخت که سیگار کشیدن بر وضعیت پوست صورت شما تأثیر می گذارد. حتی وجود دود سیگار نیز می تواند خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها و سایر بیماری ها را افزایش دهد و همچنین ممکن است به پوست شما آسیب برساند.

4. از روغن نارگیل استفاده کنید

روغن نارگیل یک نرم کننده طبیعی است، این بدان معناست که وقتی آن را روی پوست خود قرار می دهید، شکاف های موجود در پوست شما را پر می کند و باعث می شود پوست صاف شود. روغن نارگیل به پوست در حفظ رطوبت کمک می کند و باعث می شود صورت شما شفاف تر به نظر برسد. روغن نارگیل منبع معتمد و یک درمان موثر برای خشکی پوست است.

5. وضعیت خواب خود را تغییر دهید

برخی از چین و چروک های صورت شما در واقع می تواند ناشی از موقعیتی باشد که در آن می خوابید. به آن “فشرده سازی” می گویند و این ناشی از فشار صورت شما به بالش است. با گذشت زمان، این فشرده سازی باعث می شود پوست شما در بعضی از نقاط ضعیف تر از جاهای دیگر باشد و چین و چروک ایجاد شود. با خوابیدن به پشت می توانید از چین و چروک های فشاری جلوگیری کرده و آنها را کند کنید.