شکر اضافه شده حتی در غیر منتظره ترین محصولات نیز یافت می شود؛ از سس ها گرفته تا کره بادام زمینی دارای قند اضافه شده هستند. بسیاری از افراد برای وعده های غذایی و میان وعده به غذاهای سریع و فرآوری شده اعتماد می کنند. از آنجا که این محصولات غالباً حاوی شکر اضافه شده هستند، میزان زیادی از کالری دریافتی روزانه افراد را تشکیل می دهند.

کارشناسان معتقدند که مصرف قند عامل اصلی چاقی و بسیاری از بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2 است. در اینجا 5 دلیل وجود دارد که می گوید خوردن زیاد قند برای سلامتی شما مضر است.

5 دلیل برای اینکه مصرف زیاد شکر برای بدن شما مضر است

1. می تواند باعث افزایش وزن شود

نرخ چاقی در سراسر جهان در حال افزایش است و تصور می شود قند اضافه شده، به ویژه نوشیدنی های شیرین شده با شکر، یکی از اصلی ترین مقصرها است. نوشیدنی های شیرین شده با شکر مانند نوشابه های گازدار، آب میوه ها و چای های شیرین با فروکتوز، باعث چاقی در افراد می شوند. مصرف فروکتوز، گرسنگی و میل شما به غذا را بیش از گلوکز، نوع اصلی قند موجود در غذاهای نشاسته ای افزایش می دهد.

تحقیقات به طور مداوم نشان داده است که افرادی که نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه و آب میوه می نوشند، وزن بیشتری نسبت به افرادی که این نوع نوشیدنی ها را مصرف نمی کنند دارند. همچنین، بیماری هایی مانند دیابت و بیماری های قلبی مرتبط است.

2. ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد

رژیم های غذایی با قند بالا با افزایش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، علت شماره یک مرگ و میر در سراسر جهان در ارتباط است. شواهد نشان می دهد که رژیم های غذایی با قند بالا می توانند منجر به چاقی، التهاب و تری گلیسیرید بالا، سطح قند خون و فشار خون شوند؛ همه این عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند.

طبق تحقیقات، مصرف بیش از حد قند باعث افزایش عوامل خطر بیماری های قلبی مانند چاقی، فشار خون بالا و التهاب می شود. رژیم های غذایی با قند بالا با افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی ارتباط دارند.

3. خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد

شیوع دیابت در سراسر جهان طی 30 سال گذشته بیش از دو برابر شده است. اگرچه دلایل زیادی برای این امر وجود دارد، اما بین مصرف بیش از حد قند و خطر دیابت ارتباط روشنی وجود دارد. چاقی، که اغلب به دلیل مصرف بیش از حد قند ایجاد می شود، قوی ترین عامل خطر ابتلا به دیابت محسوب می شود.

علاوه بر این، مصرف طولانی مدت قند باعث مقاومت در برابر انسولین، هورمونی تولید شده توسط پانکراس می شود که سطح قند خون را تنظیم می کند. مقاومت به انسولین باعث افزایش سطح قند خون می شود و خطر دیابت را به شدت افزایش می دهد.  یک رژیم غذایی با قند بالا ممکن است منجر به چاقی و مقاومت به انسولین شود که هر دو از عوامل خطر دیابت نوع 2 هستند.

4. ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد

خوردن مقادیر زیاد قند ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش دهد. یک رژیم غذایی غنی از غذاهای شیرین و نوشیدنی ها می تواند منجر به چاقی شود، که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. علاوه بر این، رژیم های غذایی حاوی قند زیاد باعث افزایش التهاب در بدن شما می شوند و ممکن است باعث مقاومت به انسولین شوند که هر دو خطر سرطان را افزایش می دهند. یک مطالعه در بیش از 430،000 نفر نشان داد که مصرف قند اضافه شده با افزایش خطر سرطان مری و سرطان روده کوچک ارتباط مثبت دارد.

5. ممکن است روند پیری پوست را تسریع دهد

چین و چروک نشانه طبیعی افزایش سن است، صرف نظر از سلامتی شما در نهایت ظاهر می شوند. با این حال، انتخاب های نامناسب غذایی می تواند چین و چروک را بدتر کرده و روند پیری پوست را تسریع دهد. محصولات نهایی پیشرفته گلیاسازی (AGEs) ترکیباتی هستند که در اثر واکنش بین قند و پروتئین در بدن ایجاد می شوند که نقشی اساسی در پیری پوست دارند. غذاهای شیرین می توانند تولید AGEs را افزایش دهند، که می تواند پیری پوست و ایجاد چین و چروک را تسریع کند.