میوه یک میان وعده آماده طبیعی است که دارای ویتامین ها، فیبر و سایر مواد مغذی است که از یک رژیم غذایی سالم حمایت می کنند. میوه ها همچنین به طور کلی کم کالری و فیبر زیادی دارند که ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند. در حقیقت، خوردن میوه با کاهش وزن بدن و کاهش خطر دیابت، فشار خون بالا، سرطان و بیماری های قلبی مرتبط است. در اینجا 5 مورد از بهترین میوه ها برای کاهش وزن را که می توان مصرف کرد را آورده ایم.

1. گریپ فروت

گریپ فروت معمولاً با رژیم غذایی و کاهش وزن همراه است. نیمی از گریپ فروت فقط 39 کالری دارد اما 65٪ از مقدار مصرف روزانه ویتامین C را تأمین می کند. همچنین 28٪ از ویتامین A بدن را تأمین می کنند. علاوه بر این، گریپ فروت دارای شاخص گلیسمی پایین (GI) است، به این معنی که قند را با سرعت کمتری در جریان خون شما آزاد می کند.

در یک مطالعه بر روی 85 فرد چاق، خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت قبل از غذا به مدت 12 هفته منجر به کاهش کالری دریافتی، کاهش 7.1 درصدی در وزن بدن و بهبود سطح کلسترول شد. علاوه بر این، یک بررسی اخیر نشان داد که مصرف گریپ فروت باعث کاهش چربی بدن، دور کمر و فشار خون می شود.

2. سیب

سیب کم کالری و سرشار از فیبر است، یک سیب متوسط 116 کالری و 5.4 گرم فیبر دارد. همچنین مشخص شده است که آنها از کاهش وزن پشتیبانی می کنند. در یک مطالعه، به مدت 10 هفته در روز سه سیب، سه گلابی، یا سه کلوچه جو دوسر – با همان مقدار کالری – به زنان داده شد. گروه سیب 2 پوند (0.91 کیلوگرم) و گروه گلابی 1.6 پوند (0.84 کیلوگرم) از دست دادند، در حالی که وزن گروه جو دوسر تغییری نکرد.

از سیب می توان به روش های مختلفی هم به صورت پخته و هم به صورت خام لذت برد. سعی کنید آنها را به غلات سرد و گرم، ماست، خورشت ها و سالادها اضافه کرده و یا به تنهایی آنها را بپزید.

3. توت

توت نیروگاه غذایی کم کالری است. به عنوان مثال، یک فنجان 1/2 فنجان (74 گرم) بلوبری فقط 42 کالری دارد اما 12٪ از RDI ویتامین C و منگنز و همچنین 18٪ ویتامین K را تأمین می کند. یک فنجان (152 گرم) توت فرنگی حاوی کمتر از 50 کالری و 3 گرم فیبر غذایی و همچنین 150٪ RDI ویتامین C و تقریبا 30٪ منگنز را تأمین می کند.  یک مطالعه کوچک نشان داد که افرادی که میان وعده توت 65 کالری دریافت می کنند، در وعده غذایی بعدی غذای کمتری از کسانی که به آنها آب نبات با همان کالری داده می شود، می خورند. علاوه بر این، خوردن توت می تواند به کاهش سطح کلسترول، کاهش فشار خون و کاهش التهاب کمک کند، که به ویژه برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند مفید است.

4. کیوی

کیوی میوه ای کوچک و قهوه ای با گوشت سبز روشن یا زرد و دانه های ریز سیاه است. کیوی بسیار غنی از مواد مغذی و منبع عالی ویتامین C ، ویتامین E ، فولات و فیبر است و دارای مزایای قابل توجهی برای سلامتی است. در یک مطالعه، 41 فرد مبتلا به دیابت به مدت 12 هفته روزانه دو عدد کیوی خوردند. آنها سطح ویتامین C بالاتر، کاهش فشار خون و کاهش 1.2 اینچ (3.1 سانتی متر) دور کمر را تجربه کردند.

مطالعات اضافی خاطرنشان می کنند که کیوی می تواند به کنترل قند خون، بهبود کلسترول و حمایت از سلامت روده کمک کند و همچنین تمام مزایای اضافی کاهش وزن را دارد. ثابت شده است که رژیم های غذایی حاوی مقدار زیادی فیبر از میوه ها و سبزیجات باعث کاهش وزن، افزایش سیری و بهبود سلامت روده می شود.

5. پرتقال

مانند تمام مرکبات، پرتقال کم کالری است در حالی که ویتامین C و فیبر زیادی دارد. در حالی که بسیاری از مردم به جای برش های پرتقال از آب پرتقال استفاده می کنند، مطالعات نشان داده است که خوردن میوه های کامل – به جای نوشیدن آب میوه – نه تنها منجر به کاهش گرسنگی و کالری دریافتی می شود بلکه احساس سیری را نیز افزایش می دهد. بنابراین، اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید، بهتر است پرتقال بخورید تا آب پرتقال بنوشید. این میوه را می توان به تنهایی خورد و به سالاد یا دسر مورد علاقه خود اضافه کرد.