فشار خون بالا متداول ترین عامل خطر قابل پیشگیری برای بیماری های قلبی است. بیش از 1 میلیارد نفر در سراسر جهان فشار خون بالا دارن. داروها، از جمله مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)، معمولاً برای کاهش سطح فشار خون استفاده می شوند. با این حال، تغییر در سبک زندگی، از جمله اصلاح رژیم غذایی، می تواند به کاهش سطح فشار خون تا حد مطلوب کمک کند و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

پیروی از یک رژیم غذایی مغذی و سالم برای کلیه افراد مبتلا به فشار خون بالا، از جمله افرادی که از داروهای کاهش دهنده فشار خون استفاده می کنند، پیشنهاد می شود. یک رژیم غذایی سالم برای کاهش فشار خون و حفظ سطح بهینه ضروری است و تحقیقات نشان داده است که گنجاندن برخی از غذاها در رژیم غذایی شما، به ویژه غذاهای حاوی مواد مغذی خاص مانند پتاسیم و منیزیم، میزان فشار خون شما را کاهش می دهد. در اینجا 7 ماده غذایی مناسب برای افراد با فشار خون بالا آورده شده است.

7 ماده غذایی مناسب برای افراد با فشار خون بالا

1. مرکبات

میوه های مرکبات، از جمله گریپ فروت، پرتقال و لیمو اثرات قدرتمندی در کاهش فشار خون دارند. آنها دارای ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی هستند که با کاهش عوامل خطر بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا به سلامت قلب شما کمک کنند. یک مطالعه 5 ماهه با حضور 101 زن ژاپنی نشان داد که مصرف روزانه آب لیمو همراه با پیاده روی با کاهش SBP ارتباط معنی داری دارد، تاثیری که محققان به اسید سیتریک و محتوای فلاونوئید لیمو نسبت دادند. مطالعات همچنین نشان داده است که نوشیدن آب پرتقال و گریپ فروت ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.

2. ماهی قزل آلا و سایر ماهی های چرب

ماهی های چرب منبع عالی چربی های امگا 3 هستند که دارای فواید قابل توجهی برای سلامت قلب می باشند. این چربی ها ممکن است با کاهش التهاب و کاهش سطح ترکیبات منقبض کننده رگ های خونی به نام اکسیلیپین ها به کاهش سطح فشار خون کمک کنند. تحقیقات، مصرف بیشتر ماهی های چرب غنی از امگا 3 را با کاهش سطح فشار خون مرتبط کرده است. مطالعه ای که روی 2036 فرد سالم انجام شد نشان داد که کسانی که بیشترین میزان چربی امگا 3 در خون را دارند به طور قابل توجهی SBP و DBP پایین تر از کسانی که کمترین میزان چربی امگا 3 را دارند.

3. لوبیا و عدس

لوبیا و عدس سرشار از مواد مغذی هستند که به تنظیم فشار خون مانند فیبر، منیزیم و پتاسیم کمک می کنند. مطالعات متعدد نشان داده است که خوردن لوبیا و عدس ممکن است به کاهش سطح فشار خون بالا کمک کند. بررسی 8 مطالعه شامل 554 نفر نشان داد که، در صورت تعویض با سایر غذاها، لوبیا و عدس میزان فشار خون و متوسط ​​فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا و بدون فشار به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

4. توت

انواع توت ها با مزایای چشمگیر سلامتی همراه است، از جمله پتانسیل آنها برای کاهش عوامل خطر بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا می شود. توت منبع غنی از آنتی اکسیدان ها از جمله آنتوسیانین ها است که رنگدانه هایی هستند که به توت ها رنگ زنده می دهند. نشان داده شده است که آنتوسیانین سطح اکسید نیتریک را در خون افزایش داده و تولید مولکول های محدود کننده رگ های خونی را کاهش می دهد، که ممکن است به کاهش سطح فشار خون کمک کند. زغال اخته، تمشک، توت فرنگی، فقط برخی از توت هایی هستند که با اثرات کاهش فشار خون همراه بوده اند.

7 ماده غذایی مناسب برای افراد با فشار خون بالا

5. پسته

پسته بسیار مغذی است و مصرف آن با سطح فشار خون سالم مرتبط است. پسته منبع غنی از مواد مغذی ضروری برای سلامت قلب و تنظیم فشار خون از جمله پتاسیم سرشار هستند. یک بررسی از 21 مطالعه نشان داد که در بین تمام مغزهای موجود در این بررسی، مصرف پسته بیشترین تأثیر را در کاهش هر دو SBP و DBP دارد.

6. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی و محصولات گوجه فرنگی غنی از بسیاری مواد مغذی از جمله پتاسیم و رنگدانه کاروتنوئید لیکوپن است. لیکوپن به طور قابل توجهی با اثرات مفید بر سلامت قلب مرتبط است و خوردن غذاهای حاوی این ماده مغذی مانند محصولات گوجه فرنگی ممکن است به کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا کمک کند. با بررسی 21 مطالعه نتیجه گیری شد که مصرف گوجه فرنگی و فرآورده های گوجه فرنگی فشار خون را بهبود می بخشد و به شما در کاهش خطر بیماری های قلبی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی کمک می کند.

7 ماده غذایی مناسب برای افراد با فشار خون بالا

7. ماست یونانی

ماست یونانی یک فرآورده لبنی غنی از مواد مغذی است که مملو از مواد معدنی است که به تنظیم فشار خون، از جمله پتاسیم و کلسیم کمک می کند. بررسی 28 مطالعه نشان داد که مصرف 3 وعده لبنیات در روز با 13٪ کاهش فشار خون بالا همراه است و همچنین افزایش 7 اونس (200 گرم) مصرف لبنیات در روز با 5٪ کاهش خطر فشار خون بالا می شود.