نوشیدن آب، بدن شما را سالم و مرطوب نگه می دارد. برخی از کارشناسان مدعی هستند که آب گرم به طور خاص می تواند به بهبود هضم غذا، رفع احتقان و حتی ایجاد آرامش در مقایسه با نوشیدن آب سرد کمک کند. برای تقویت سلامتی بیشتر و جذب مقداری ویتامین C، می توانید یک لیمو به آب گرم اضافه کنید تا آب لیمو درست شود. در این مطلب 6 مورد بررسی قرار گرفته شده است که نشان می دهد نوشیدن آب گرم برای بدن شما مفید است.

1. گرفتگی بینی را برطرف می کند

یک فنجان آب گرم، بخار ایجاد می کند، به همین دلیل نگه داشتن یک فنجان آب داغ و استنشاق عمیق این بخار آرام ممکن است به شل شدن سینوس های مسدود شده کمک کرده و حتی سردرد سینوسی را تسکین دهد. از آنجایی که غشای مخاطی در سراسر سینوس ها و گلو دارید، نوشیدن آب گرم ممکن است به گرم شدن آن ناحیه کمک کرده و گلودرد ناشی از تجمع مخاط را تسکین دهد. طبق یک مطالعه، یک نوشیدنی گرم مانند چای باعث تسکین سریع و طولانی مدت آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و خستگی می شود.

2. به هضم غذا کمک می کند

نوشیدن آب به حرکت سیستم هضم کمک می کند. همانطور که آب از طریق معده و روده شما حرکت می کند، بدن بهتر قادر به از بین بردن مواد زائد است. برخی بر این باورند که نوشیدن آب گرم به ویژه برای فعال سازی دستگاه گوارش بسیار موثر است. این تئوری می گوید آب گرم همچنین می تواند غذایی را که خورده اید در بدن حل کرده و هضم کند. برای اثبات این مزیت تحقیقات بیشتری لازم است، اگرچه یک مطالعه معتبر در سال 2016 نشان داد که آب گرم ممکن است اثرات مطلوبی بر حرکات روده و دفع گاز پس از جراحی داشته باشد.

3. عملکرد سیستم عصبی مرکزی را بهبود می بخشد

کمبود آب، گرم یا سرد می تواند بر عملکرد سیستم عصبی شما تأثیر منفی بگذارد و در نهایت بر خلق و خو و عملکرد مغز تأثیر بگذارد. طبق یک مطالعه نشان داده شد که نوشیدن آب می تواند فعالیت سیستم عصبی مرکزی و همچنین خلق و خوی را بهبود بخشد. این تحقیق نشان داد که نوشیدن آب باعث افزایش فعالیت مغزی شرکت کنندگان در هنگام فعالیت های طاقت فرسا و همچنین اضطراب گزارش شده از خود، می شود.

4- ممکن است به رفع یبوست کمک کند

همان طور که می دانیم کمبود آب بدن یکی از دلایل عمده یبوست است. در بسیاری از موارد، نوشیدن آب یک روش موثر برای رفع و جلوگیری از یبوست است. هیدراته ماندن به نرم شدن مدفوع کمک کرده و دفع آن را آسان می کند. نوشیدن منظم آب گرم ممکن است به منظم نگه داشتن حرکات روده کمک کند.

5. گردش خون را بهبود می بخشد

جریان خون سالم از فشار خون گرفته تا خطر بیماری های قلبی عروقی تأثیر می گذارد. استحمام گرم به اندام های گردش خون – عروق و رگها – کمک می کند تا خون گسترش یافته و به طور موثرتری در بدن حمل شود. نوشیدن آب گرم ممکن است تأثیر مشابهی داشته باشد.

6. ممکن است سطح استرس را کاهش دهد

از آنجا که نوشیدن آب گرم به بهبود عملکرد سیستم عصبی مرکزی کمک می کند، در صورت نوشیدن ممکن است اضطراب کمتری داشته باشید. طبق یک مطالعه در سال 2014، نوشیدن آب کمتر منجر به کاهش احساس آرامش، رضایت و احساسات مثبت می شود. پس به همین دلیل هیدراته ماندن ممکن است باعث بهبود خلق و خو و آرامش شما شود.