خارش پوست سر و پوسته پوسته شدن علائم بارز این بیماری است، اما ممکن است علائم دیگری مانند لکه های چرب در پوست سر و گزگز پوست ایجاد کند. دلایل اصلی ایجاد شوره سر شامل خشکی پوست، حساسیت به محصولات مو و رشد نوع خاصی از قارچ است که در پوست سر زندگی می کند. در حالی که محصولات بی نسخه زیادی برای درمان شوره سر وجود دارد، اما درمان های طبیعی می توانند موثرتر واقع شوند. در اینجا 5 روش درمانی خانگی ساده برای خلاص شدن از شر شوره سر آورده شده است.

1. از روغن نارگیل استفاده کنید

روغن نارگیل که به دلیل مزایای متعدد سلامتی اش مشهور است، اغلب به عنوان یک درمان طبیعی برای شوره سر نیز استفاده می شود. روغن نارگیل ممکن است به بهبود آبرسانی پوست کمک کرده و از خشکی جلوگیری کند، که می تواند شوره سر را بهتر کند.

یک مطالعه کوچک روی 34 نفر نشان داد که روغن نارگیل به اندازه روغن معدنی در بهبود هیدراتاسیون پوست موثر است. تحقیقات دیگر نشان داده است که روغن نارگیل می تواند در درمان اگزما، یک بیماری پوستی که ممکن است به ایجاد شوره سر است، کمک کند.

به طور کلی می توان گفت، خاصیت ضد میکروبی احتمالی روغن نارگیل ممکن است باعث بهبود هیدراتاسیون پوست و کاهش علائم اگزما و شوره سر شود.

2. از آلوئه ورا استفاده کنید

آلوئه ورا نوعی ساکولنت است که به طور مکرر به پمادهای پوستی، مواد آرایشی و لوسیون ها اضافه می شود. اعتقاد بر این است که آلوئه ورا هنگامی که روی پوست قرار می گیرد به درمان بیماری های پوستی مانند سوختگی و تبخال کمک می کند. همچنین ممکن است در درمان شوره سر مفید باشد. طبق یک بررسی، خواص ضد باکتری و ضد قارچ آلوئه ورا می تواند به محافظت در برابر شوره سر کمک کند. آلوئه ورا خواص ضد باکتری و ضد قارچی دارد؛ در نتیجه، ممکن است به کاهش التهاب و کاهش علائم شوره سر کمک کند.

3. استرس را به حداقل برسانید

اعتقاد بر این است که استرس بر بسیاری از جنبه های سلامتی بدن تأثیر می گذارد. گرچه استرس خود باعث ایجاد شوره نمی شود، اما می تواند علائمی مانند خشکی و خارش را تشدید کند. حفظ سطح بالایی از استرس در طولانی مدت ممکن است فعالیت سیستم ایمنی بدن را سرکوب کند. یک سیستم ایمنی ضعیف می تواند توانایی بدن شما را برای مقابله با برخی از عفونت های قارچی و بیماری های پوستی که باعث ایجاد شوره می شوند را کاهش دهد. برای کنترل سطح استرس، برخی از تکنیک های کاهش استرس، مانند مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق را امتحان کنید. به طور کلی استرس می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و توانایی بدن در مقابله با عفونت های ایجاد کننده شوره سر را کاهش دهد.

4. سرکه سیب را به برنامه خود اضافه کنید

سرکه سیب با انواع فواید سلامتی مرتبط است. این موارد شامل بهبود حساسیت به انسولین و افزایش کاهش وزن است. سرکه سیب نیز اغلب به عنوان یک درمان طبیعی برای از بین بردن شوره سر استفاده می شود. اعتقاد بر این است که اسیدیته سرکه به تحریک ریختن سلول های مرده پوست در پوست سر کمک می کند. همچنین گفته می شود سرکه سیب باعث تعادل PH پوست می شود تا رشد قارچ را کاهش دهد و بنابراین با شوره سر مبارزه می کند.

 اگر می خواهید سرکه سیب را امتحان کنید، چند قاشق غذاخوری به شامپوی خود اضافه کنید یا آن را با روغن های اساسی دیگر ترکیب کنید و مستقیماً روی موها اسپری کنید.

5. میزان مصرف امگا 3 را افزایش دهید

اسیدهای چرب امگا 3 نقش مهمی در بدن دارند. آنها نه تنها غشای سلولی شما را احاطه می کنند، بلکه در عملکرد قلب، سیستم ایمنی بدن و ریه ها نیز بسیار مهم هستند. اسیدهای چرب امگا 3 نیز برای سلامت پوست حیاتی هستند. آنها به مدیریت تولید روغن و آبرسانی کمک می کنند، باعث ترمیم زخم و جلوگیری از پیری زودرس می شوند. کمبود اسیدهای چرب امگا 3 می تواند علایم مختلفی از جمله خشکی مو، خشکی پوست و حتی شوره سر را ایجاد کند. اسیدهای چرب امگا 3 همچنین می توانند التهاب را کاهش دهند، که ممکن است به از بین بردن علائم سوزش و شوره سر کمک کند. ماهی های چرب مانند ماهی آزاد، ماهی قزل آلا و ماهی خال مخالی منابع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. شما همچنین می توانید مکمل روغن ماهی مصرف کنید و یا مصرف سایر غذاهای غنی از امگا 3 مانند بذر کتان، دانه های چیا و گردو را افزایش دهید.